Mer enn dobling av drukningsulykker i år
I første halvår har til sammen 42 personer druknet i Norge, mot 17 på samme tid i fjor, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk.
15 personer mistet livet i drukningsulykker i juni. På de ti årene Redningsselskapet har ført drukningsstatistikk, er det kun én gang tidligere registrert flere drukningsulykker i juni. Det var i 2021, da 16 personer druknet.
Redningsselskapet peker på at risikoen øker når flere oppholder seg i, på og ved vann. Juli er som regel den måneden der flest drukner her i landet, og bading er ofte årsaken.
– Sommer, varmt vær og ferie betyr mer aktivitet ved sjø, innsjøer og elver. I tillegg til dødsulykkene har det vært flere hendelser der personer heldigvis har blitt reddet, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet.
Mange båtulykker i juni
Ulykkesbildet i juni skiller seg særlig ut ved mange fritidsbåtulykker, inkludert kano. Ni personer druknet etter ulykker med fritidsbåt, fire under bading og to etter fall fra land. Blant badeulykkene var flere av de omkomne unge menn. Ulykkene har skjedd både i sjø, ferskvann og elv, og viser at risikoen i sommermånedene ikke er knyttet til én type aktivitet eller ett bestemt sted.
Ber folk ta en prat før bading og båttur
Juli er vanligvis måneden med flest drukningsulykker i Norge. De siste fem årene har bading, fritidsbåt og fall fra land stått for det store flertallet av ulykkene i juli.
Redningsselskapet ber folk ta en ekstra prat om trygghet før bading, båttur eller aktivitet nært vann i sommer.
– De viktigste rådene er enkle. Bruk redningsvest i båt, kano og kajakk. Bad sammen med andre. Hold øye med barn hele tiden. Vær forsiktig med alkohol ved vann. Og skal du hjelpe noen som sliter, må du først tenke på egen sikkerhet: Rop om hjelp, ring 113 og forsøk å hjelpe fra land, for eksempel ved å kaste ut en livbøye eller noe annet som flyter, sier Krangnes.
42 personer har druknet hittil i år
Første halvår viser et tydelig mønster: Menn dominerer fortsatt drukningsstatistikken, og mange av de omkomne er voksne og eldre. 39 av de 42 omkomne er menn, og 17 var over 60 år.
Drukningsulykkene skjer i hele landet, men Rogaland, Vestland, Østfold og Troms har hatt flest drukningsulykker så langt i år. 55 prosent av ulykkene så langt i år har skjedd i sjø, men tallene fra juni viser at også aktivitet på vann og elver utgjør en betydelig risiko i sommermånedene.