TURISTER: Fire av ti omkomne er fisketurister, her avbildet i sterk kuling

Ti personer omkommet på sjøen hittil i år

I løpet av årets første seks måneder registrerte Sjøfartsdirektoratet åtte dødsulykker med fritidsfartøy i norske farvann. Ti personer mistet livet i disse ulykkene, og fire var fisketurister.

Publisert Sist oppdatert

Dødstallene er lavere enn i fjor, da 14 personer hadde omkommet på samme tid, men Sjøfartsdirektoratet mener at tallene fortsatt er for høye.

 Fire av ti omkomne i årets første seks måneder var utenlandske fisketurister. Sjøfartsdirektoratet går nå sammen med Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) for å sette søkelyset mot virksomheter som driver med båtutleie. Høsten 2025 blir det derfor gjennomført en tilsynsaksjon, melder Sjøfartsdirektoratet, som påpeker at utleiere har et ansvar for å tilby sikre båter og informere kundene om lokale værforhold og risikofaktorer.

Tre av dødsulykkene i første halvår 2025 skjedde etter fall mellom båt og brygge, og ved fall til sjø. Det er en nedgang sammenlignet med samme periode i fjor. 

– Fallulykker skjer ofte i havn eller ved lav fart, og de kan forebygges med enkle grep. Det handler om å ta på redningsvest i god tid og sørge for gode rutiner både i og utenfor båten, sier Siv Haugvaldstad Bygnes, kommunikasjonsrådgiver for seksjon for fritidsfartøy i Sjøfartsdirektoratet. 

Blant dem som omkom i fritidsbåtulykker første halvår 2025, var det et klart flertall som ikke brukte flyteutstyr. Sju av ti manglet redningsvest da ulykken skjedde, noe som understreker hvor avgjørende riktig bruk av vest fortsatt er for sikkerheten på sjøen, opplyser Sjøfartsdirektoratet. 

Direktoratet oppfordrer alle som ferdes i båt til å løfte blikket, være våkne og bli flinkere til å ta mer bevisste valg når de ferdes på og ved sjøen.