
Tar opp kampen med de store
Webdesigner Are Kirkebak Terjesen har utviklet en nettbasert tjeneste for kjøp og salg av brukte båter.
Den selvlærte webdesigneren Are Kirkebak Terjesen (36) står bak den nye digitale plattformen baater.no, en markedsplass skreddersydd for alt som har med båtliv å gjøre.
– Facebook-gruppene for kjøp og salg av båter er uoversiktlige. Annonser forsvinner fort, og det finnes verken filtre, kart eller GPS. Med baater.no har jeg ønsket å samle alt på ett sted, sier Terjesen.

Plattformen tilbyr annonser for båter til salgs og leie, båtplasser, verksteder, opplag og tilbehør – i tillegg til et forum for diskusjon.
Utfordrer Finn.no
Terjesen legger ikke skjul på at han ønsker å ta opp kampen med de store aktørene. – Vi er dedikert kun til båter, ikke bolig, bil og alt mulig annet. Vi er billigere enn Finn.no, og vi bygger et avansert filtersystem som brukerne selv har vært med å utvikle, forklarer han.
Satsingen er rettet både mot privatpersoner og bedrifter. Alle kan registrere seg, og første annonse er gratis. I oppstartsfasen satser gründeren på sponsorer og samarbeidspartnere for å dekke kostnadene.
Lang vei til sjøen
Bakgrunnen til Terjesen er alt annet enn tradisjonell. Han har bodd i seks land, studert økonomi i London og jobbet innen både finans og vinhandel. Etter finanskrisen i 2008 startet han helt på nytt, og lærte seg webdesign og digital markedsføring. – Jeg driver hele prosjektet alene: fra regnskap og markedsføring til IT og kundedialog. Målet er at når folk tenker på båter, skal de tenke på baater.no, sier han.
Les også: