Båtbygger takket av
VOLLEN: Båtbygger Per Christian Maurtvedt har bygget en østnorsk tradisjonsbåt ved Oslofjordmuseet. – Et forbilledlig samarbeid om utøvelse av et tradisjonsbasert yrke ved et levende museum, sier avdelingsdirektør ved Museene i Akershus Per Olav Torgneskar.
Igjen klinger, synges og bankes det og bygges det båter ved det tradisjonsrike verftet Anker og Jensen i Vollen. Det vil si i Oslofjordmuseet, like ved der det engang så tradisjonsrike verftet lå.
Båtbygger Per Christian Maurtvedt får de aller beste skussmål fra alle som har samarbeidet med ham, og det er ikke få. – I tillegg til å være en dyktig båtbygger så har Per Christian en helt egen evne til å få med seg ungdom interessert i båtbygging, ble det fremhevet. Det kunne de fremmøtte se ved selvsyn da han engasjerte elevene ved Sjøskolen til en spennende klinkslagerkonkurranse. Maken til engasjement. Og så moro for elevene å være med på.
Båtbyggeryrket er i ferd med å dø ut i Norge. Derfor er et slikt tverrfaglig samarbeid der en ung båtbygger får hospitere ved et museum, for å lære seg yrket, svært prisverdig. Båten som nå er bygget ved Oslofjordmuseet er en østnorsk tradisjonsbåt, og en kopi av en gammel båt som finnes i samlingene ved museet.
Drømmen om et levende museum
– Da jeg kom hit i 2019, bare seks år etter at museet åpnet, var verkstedet et rom hvor man kunne se noen eldre redskaper utstilt, men ikke se de i bruk, sier Per Olav Torgnesskar ved Museene i Akershus. En kort periode ble det gjort noen reparasjoner på en av museets snekker. Men det levende båtverkstedet det opprinnelig var tenkt som, viste seg vanskelig å realisere.
– Vi søkte midler med Sjøskolen om et prosjekt hvor skoleklasser kunne være med å bygge båt, men prosjektet fikk ikke støtte. Men drømmen om at verkstedet skulle lukte av ferskt treverk, at båthallens lydspor tidvis skulle være banking og saging, at publikum både kunne se en båt vokse fram og møte en helt ekte båtbygger på museet - den drømmen bestod.
Og plutselig en dag kom Per
– Og plutselig en dag dukket Norsk håndverksinstitutt opp og tilbø oss Per. Et tilbud som virket for godt til å være sant, men som Martin ved Oslosfjordmuseet heldigvis skjønte at ikke var det. Vi takket ja, og har fått mye mer enn bare en båtbygger og en båt. Per har deltatt i formidlingen, spesielt for barn og unge, med en unik evne til å kommunisere med barna, har jeg blitt fortalt. Han har bidratt til å heve flere av våre tilbud til barn og unge. Publikum i båthallen, et tidligere litt dødt museumsrom, har fått delta i båtbyggingen, både gjennom samtaler og også fått prøve litt selv. Han har gitt ungdommene i museumshavna hjelp og tips, og han har styrket kompetansen blant museets ansatte, til og med på HMS. Der tror jeg forresten at Per har lært litt av oss også, smiler Torgneskar og nevnte en episode med en motorsag. Per nikker.
En replika
– Per ble også knyttet til det store samarbeidsprosjektet «Østnorske tradisjonsbåter: Aktiv samhandling, kunnskapsutvikling, bærekraft og levende kulturarv». Høsten 2024 mottok prosjektet 4,9 mill. av Kulturdirektoratet og har nå også fått støtte av Riksantikvaren og Bergesenstiftelsen. Hensikten med prosjektet er å bygge kunnskap og nettverk rundt ivaretakelse av denne landsdelens tradisjonsbåter, som vi vet langt mindre om enn de vest- og nordnorske. Et av delprosjektene, som ble til i kraft av Per og Cathrine, som er initiativtaker og prosjektleder for hele prosjektet, er båten Per har bygget - en replika av en sjekte fra museets samling, som nå har fått sin tvilling, helt i tråd med «Konvensjon om vern av den immaterielle kulturarven», og dens poengtering av det «dype avhengighetsforhold mellom immateriell kulturarv og materiell kultur- og naturarv».
– Et forbilledlig samarbeid
–Det har virkelig vært et forbilledlig samarbeid med Oslofjordmuseet fremhever Torgneskar. Denne våren og høsten har dette blitt vist til fulle i Oslofjordmuseets båthall. Så takk til både Per, Cathrine og Norsk håndverksinstitutt for det. Per har også bidratt med seg selv som person, og interagert med og beriket det lille miljøet på og rundt museet på en veldig fin måte. Ringvirkningene av å ha hatt Per her, er langt større enn båtbyggingen, og jeg vil uten å nøle kalle samarbeidet en ubetinget suksess.
Takker båtbygger Per
– Også samarbeidet med Håndverksinstituttet har vært effektivt og ubyråkratisk. Som dere skjønner - dette vil vi gjerne ha mer av, både Oslofjordmuseet og resten av MiA, hvor det har vært flere unge håndverkere i sving gjennom Håndverksinstituttet de siste årene. Det er ingen tvil om at dette gir muligheter og ringvirkninger for både håndverker, institusjon og publikum som vi ikke kunne realisert uten dette samarbeidet. Så jeg vil egentlig bare takke alle involverte, Håndverksinstituttet og spesielt selvfølgelig Per, for alt det positive du har bidratt med, også utover det formelle samarbeidet. Martin for å ha sett mulighetene og fulgt opp dette så fint helt til og med i dag. Nå håper vi bare at denne ordningen kan fortsette i en eller annen form, og at unge tradisjonshåndverkere kan fortsette å skape ringvirkninger og vinn-vinn situasjoner som ellers ikke hadde vært mulige. Vi krysser fingrene!, slutter Torgneskar.
Hva skal båten hete?
En navnekonkurranse pågår nå for fullt ved Oslofjordmuseet. Du kan gå inn på museets facebookside og avgi ditt forslag. Navnekonkurransen pågår fram til første desember.