Stopper fritidsfiske for barn og voksne på Nesodden
Fiskeforbudet stopper alt fritidsfiske for barn og voksne langs Oslofjorden. Ærverdige Flaskebekk Fiskesalgslag, som har skapt liv og røre på brygga og langs strandpromenaden siden 1987, legges ned. Barn og voksne på Nesodden mister en attraksjon i særklasse og velet sine inntekter fra fiskesalget.
Regjeringen har besluttet å innføre totalforbud mot fiske i Indre Oslofjord med virkning fra 1. januar 2026. Styret i Flaskebekk Fiskesalgslag har derfor vedtatt å oppløse selskapet, og har sendt melding om dette til Foretaksregisteret. I dag kom meldingen fra Brønnøysundregistrene om at Flaskebekk Fiskesalgslag er slettet. En epoke er over, og nå vurderes søksmål i millionklassen Fiskesalgslaget er fratatt sine inntektsmuligheter, og Nesodden har mistet en kulturhistorisk attraksjon i særklasse.
–Flaskebekk Fiskesalgslag ble etablert etter at orkanen i 198787 la Strandpromenaden i grus, forteller primus motor Tore Henning Larsen, som for kort tid siden ble hedret som årets ildsjel på Nesodden.
– Fiskingen la grunnlaget for et unikt miljø og en fenomenal dugnadsånd, sier Larsen. Det tok tre år og utallige dugnadstimer å bygge brygga og promenaden opp igjen. Inntektene fra salg av fisk og ulike arrsngement finansierte sand, sement og materialer. Det offentlige bidro ikke med en krone. Nå er området selve juvelen i Nesodden kommunes «Kyststi». Uttallige barn har fått se fisk med skinn, bein og innvoller, og hele verden har fått oppleve det unike miljøet gjennom reportasjer i media, ikke minst i nrk