
Elvegris frem fra gjemselen
Brødrene Gaus, Roms og Brummund Dals fantastiske ekspedisjonskano fra Overfloden på jakt etter professor Drøvel i NRKs Barne TV dukket plutselig opp på Risør Classic.
– Universet, en uendelighet. av stjerner og planeter. Ordene klinger fortsatt i øret til oss som er født i ninnenhundreogpilogbue. Brødrene Dals fantastiske farkost Elvegris med sine spennende ekspedisjoner på Overfloden på jakt etter professor Drøvel, var fast innslag på lørdagskveldene i Barne TV på NRK. Den eneste TV kanalen som det jomfruelige Norge hadde å tilby norske TV-seere i mediemarkedet.

– Plastproduksjon som vi drev på Akland i Risør produserte kanoer tll Gresvig i Oslo. Der hadde NRK fått øye på de. En dag ringte NRK og spurte om de kunne få låne en kano til en barne- og familieproduksjon på TV. Vi fikk da samtidig beskjed om at de ville lage sin egen dekor på den. Ja vi lånte ut kanoen til NRK, og fikk den tilbake etter to måneder. Da var den blitt til den legendariske Elvegris fra Barne TV serien som Knut Lystad. Trond Kirkevåg og Lars Mjøen lagde for NRK smiler Tom Solli. Som har tatt vare på det kulturelle klenodiet i alle år siden.

–Når det nå skulle være en plastbåtmønstring av gamle klassikere i plast, tenkte jeg at tiden var moden for å børste støvet av den falmede filmstjernen, sier Solli. Det er en underdrivelse å si at Elvegris vekker oppsikt på Risør Classic. Det er fullt av bestefedre og bedtemødre som med glede forteller barnebarna sine om sin gamle barne-TV helt. Kanskje får Tv-serien også sin renessanse? Etter interessen på Risør Classic å dømme, ser det ut som om NRK med fordel kunne børste støvet av den også.