Ny sjøsikkerhetspris løfter fram sjøens ildsjeler
Sjøfartsdirektoratet og Båtmagasinet går sammen om å etablere Sjøsikkerhetsprisen for fritidsbåtsegmentet. Målet er å løfte fram personer eller miljøer som gjør en ekstra innsats for trygg ferdsel på sjøen og i havn.
.– Vi ønsker å hedre den eller de som legger ned et viktig arbeid for sjøsikkerheten, sier Siv Haugvaldstad Bygnes, kommunikasjonsrådgiver for fritidsfartøy i Sjøfartsdirektoratet, og Sigbjørn Larsen i Båtmagasinet.
Prisen skal gå til personer, organisasjoner eller initiativ som har gjort en særlig verdifull innsats for sjøsikkerheten i fritidsbåtsegmentet. Arbeidet skal bidra innenfor ett eller flere av områdene i tiltaksplanen for sjøsikkerhet.
– Dette er en fin mulighet til å løfte fram gode ambassadører for trygg ferdsel på sjøen, sier Haugvaldstad Bygnes. Sjøsikkerhetsprisen deles ut under Fritidsbåtkonferansen 23. september, som arrangeres som en del av Maritim Uke i Haugesund 21.–25. september.
I forkant oppfordres leserne av Båtmagasinet til å foreslå kandidater. En jury vil deretter velge ut kandidater til en rådgivende leseravstemming før den endelige vinneren kåres.
Selve prisen er en spesiallaget medalje produsert av Det Norske Myntverket på Kongsberg – samme sted som medaljene til Nobels fredspris lages.– Da føler vi at prisen er i de beste hender, sier Bygnes og Larsen med et smil.