OXE går fra BMW til GM-diesel
GM Duramax diesel skal drive fremtidige Oxe-motorer når BMW-avtalen utløper ved årsskiftet. Oxe bruker i dag en BMW 3,0-liters twinturbodiesel i sin toppmodell OXE300.B
Oxe Marine i Ängelholm i Sverige har inngått en ny leverings- og utviklingsavtale med GM Marine, som gjør amerikanerne til selskapets fremtidige leverandør av drivlinjer. Det var International Boat Industry, IBI, som først brakte nyheten. Avtalen betyr at Oxe blir offisiell GM-integrator og får tilgang til GMs motorteknologi. Først ut er den nye 3,0-liters Duramax LZ0-rekkesekseren. Oxe bruker i dag en BMW 3,0-liters twinturbodiesel i sin toppmodell OXE300, men denne leveringsavtalen utløper ved årsskiftet 2025.
Fra pickup til båt
Duramax-motoren, som i dag brukes i GMC- og Chevrolet-pickupene, leverer 305 hk og 600 Nm ved 2750 o/min. 94 prosent av dreiemomentet er tilgjengelig allerede ved 1500 o/min. Motoren skal tilpasses for marint bruk og kobles til Oxes egenutviklede reimdrevne girkasse. Løsningen blir tilgjengelig både som påhengs- og innenbordsmotor.
- Avtalen med GM Marine er et strategisk gjennombrudd for oss, sier Oxe-sjef Paul Frick og legger til at GM, med dette samarbeidet tar med seg tung erfaring fra både bil- og marinesektoren.
- Samarbeidet gjør oss i stand til å utvikle robuste påhengsmotorer for profesjonelle brukere, sier han.
Avtalen omfatter i første omgang LZ0-motoren, men åpner for videre felles utvikling. Ifølge GM gir partnerskapet muligheten til å introdusere Duramax-teknologien for det voksende markedet for kraftige dieselpåhengere.