
Halden gjestehavn blir gratis på dagtid
Kommunen har tidligere pekt på været som den hovedsakelige årsaken til at båtfolket har uteblitt, men har nå endret praksis for å gjøre seg mer attraktiv ut sommeren.
Gjestehavnen i Halden har fått kritikk for høye priser sommeren gjennom, og båtfolket har nærmest uteblitt.
Fram til nå har besøkende måtte betale full døgnpris – 330 kroner – selv for korte besøk, hvilket har ført til frustrasjon blant båtfolk som ønsker å legge til i havn noen timer for å handle, spise eller besøke byen.
Havnesjef i Halden, Geir Morten Karlsen har tidligere uttalt at det ikke har vært misnøye med døgnpriser i gjestehavn, men at de ikke har gratis dagplasser for større båter i havna som kommer inn.
Flere båthavner i Norge og Sverige tilbyr egne dagspriser, noe som har ført til sammenligninger og økt press på Halden kommune om å endre praksis.
Gratis resten av sesongen
– Vi har nå kommet fram til at det skal bli gratis for korttidsopphold fra og med 5. august, forteller ordfører i Halden, Fredrik Holm til Halden Arbeiderblad.
Det vil være gratis frem til kl. 18 på kvelden, og ved overnatting vil prisen være den samme som tidligere. Løsningen er midlertidig og varer ut sesongen.