utgave nr 5 2006

Velg riktig inverter

Publisert Sist oppdatert

Invertere - fra 12 til 230 V

Velg stort

Glem de minste inverterne hvis du vil bruke 230 Volt i båten. Vil du støvsuge, koke på strøm, tørke hår, vaske klær eller bruke el-verktøy, da kreves høy uteffekt og store batterier.

TEKST: LARS H. LINDÈNTIL NORSK: JØRN SØDERHOLM

230 Volt i båten åpner helt nye muligheter. Du kan utruste båten med nesten alle produkter som finnes å kjøpe til hjemmet, og som ofte er mer effektivt og mye rimeligere enn tilsvarende utstyr for 12 Volt. En hel del elektrisk verktøy leveres nå med innebygde batterier, men de må også lades med jevne mellomrom. Da er det 230 Volt som gjelder. En annen fordel med 230 Volt er at det blir enklere å få strøm til en PC, som også kan fungere som navigasjonsinstrument sammen med en GPS-antenne.
For å få 230 Volt spenning i båten som også fungerer til sjøs, kan man montere aggregat eller en 230 Volt generator som drives av hovedmotoren. Et aggregat gir uteffekt fra 3.000 Watt og oppover. Men det krever plass i båten, og kostnadene kan gå i taket ved kompliserte installasjoner.
For normalt store fritidsbåter er det enklest og billigst å montere en inverter, også kalt vekselretter, som koples til båtens batterier og omformer 12 eller 24 Volt til 230 Volt vekselstrøm.
I sin enkleste form består denne vekselretteren av en liten metallkasse, knapt større enn en batterilader, som koples til batteriets poler med et par krokodilleklemmer. Utgangseffekten på disse mindre vekselretterne ligger på 100-150 Watt, nok til mobiltelefon-laderen eller en elektrisk tannbørste. Går man opp til en inverter på 250 Watt kan det være tilstrekkelig til en PC eller en liten TV. De fleste produsentene har invertere i mange ulike størrelser i 12 Volt-versjon, for eksempel 300, 500 og 800 Watt. Noen går helt opp til 3.000 Watt, nok til komfyr, mikrobølgeovn eller el-verktøy.

Ren sinus

Men det er ikke bare utgangseffekten som er viktig i valg av vekselretter, men også "kvaliteten" på den 230 Volt spenningen man får ut: Modifisert eller ren sinusspenning. Det er sistnevnte som kommer ut av stikkontakten hjemme. Alle elektrisk utstyr som inneholder elektronikk, eksempelvis TV, TV-spill, mikrobølgeovn og PC, krever ren sinus for å fungere skikkelig og ikke få forkortet sin levetid.
Modifisert sinus gir likestrøm i noen perioder. Dette kan skade følsomme produkter, og halvere deres levetid. Modifisert sinus kan derimot fungere fint til varmeelementer, vifter, pumper og lignende. Invertere som leverer modifisert sinus er gjennomgående billigere. Hvor stor inverter man bør velge, avgjøres i første rekke av forbrukerens (eller forbrukernes) effekt i Watt, men også av båtens batteribank i amperetimer (Ah). Har man eksempelvis en liten TV og en PC som skal brukes samtidig, kan man dra rundt 450 Watt. Da bør man velge en inverter på minst 500 Watt, en størrelse som fungerer med en batteribank på 75 Ah. Men kommer man opp i en samlet effekt på 1.000 Watt rekker ikke 75 Ah, da må man ha større batterikapasitet. Noen typer utstyr kan også ha en høyere startstrøm enn driftsstrøm. Det må man ta hensyn til, og ikke velge en for liten inverter.

Test

Vi har i samarbeid med Mastervolt i Sverige gjennomført en test for å finne en passende størrelse inverter og passende batteribank til ulike typer forbrukere. Men en såkalt BTM-måler kunne vi se nøyaktig hvordan ulike typer elektriske produkter brukte av vår batteribank, som i testen besto av AGM-batterier. Med en 1.200 Watts inverter testet vi blant annet en liten kupèvifte, som gir ca 500 Watt på halv fart. Den kunne kjøres i 41 minutter før 75 Ah-batteriet var tomt (10,4 Volt). Drar man på til fullt, 1.000 Watt, tok det bare 16 minutter.
En mikrobølgeovn på 1.000 Watt ble først testet på et 75 Ah-batteri, men vår inverter koblet fra med det samme, spenningen i batteriet falt rett til 10,48 Volt. Med fordoblet batterikapasitet, 150 Ah, gikk det bedre. I følge vår måler kunne man kjøre mikrobølgeovnen i 28 minutter før de to batteriene var tomme.
Vi har samlet våre resultater i en tabell med ulike typer forbrukere man kan tenkes å ville ha om bord. Den angitte effekten i Watt er hentet fra det respektive produkts merking. Her kan det skille noe mellom ulike fabrikat og størrelser. I tabellen har vi også satt inn anbefalt størrelse på inverter for produktet, og den minste batteribanken som kreves. Om flere produkter skal brukes samtidig, legges effekt-verdiene sammen. Da må det til en tilsvarende større inverter og batteribank. En tommelregel er at batteribanken bør være minst 15 prosent av inverterstørrelsen man ønsker å bruke. Til en 1.000 W inverter kreves således minst 150 Ah batteribank.
Våre tester viser at det er kun er et fåtall 230 V-produkter som kan brukes med de minste inverterne og en batteribank på kun 75 Ah. Batteribanken skal dessuten forsyne båtens øvrige strømkrevende 12 V-utstyr, som belysning, varme, ankervinsj og baugpropell. Først med ett større batteri (eller to mindre) på totalt 150 Ah og en inverter på minst 500 Watt - helst 1.000 Watt - får man praktisk nytte av en del 230 V-utstyr i båt. PCen og TVen trekker ikke så mye, men om man legger ned store penger i slikt utstyr bør man også ta høyde for å kunne sette på vannkokeren eller bruke elektrisk verktøy.

ForbrukerEffekt i WattAnbef. inverter (W)Minste batteribank (Ah)
Lader til mobiltelefon3010075
Elektrisk tannbørste5010075
PC-skjerm TFT20025075
TV (liten)23025075
Bærbar PC35050075
PC, stasjonær40050075
Bormaskin8001.000150
Kaffetrakter8001.000150
Mikrobølgeovn1.0001.200180
Hårføner (liten)1.1001.200180
Vaskemaskin1.9002.000300

Mer informasjon:

www.ladac.no
www.mastervolt.no
www.sleipner.no
www.storebroenergysystems.se
www.waeco.no
www.seatronic.no

Powered by Labrador CMS