ØYEBLIKKET: Svein-Kåre Dahl er ikke redd for å utfordre seg selv for å få de beste bildene av ekte båtglede.
ØYEBLIKKET: Svein-Kåre Dahl er ikke redd for å utfordre seg selv for å få de beste bildene av ekte båtglede.

Digital båtglede gjør vinteren kortere

Båtlivet vårt har fått enda en dimensjon gjennom sosiale medier. Vi er blitt flinke til å formidle det vi opplever til andre. Sesongen forlenges til en helårsgeskjeft der vi sitter foran skjermen og lar oss inspirere av både egne og andres opplevelser.

Nettroll og andre besserwissere herjer på enkelte sosiale medier som er dedikert oss med båt. På noen arenaer er det alltid noen som skal fremheve seg selv på andres bekostning. Det kaster utvilsomt skygger på vår lyst til å delta i diskusjoner eller spørre om gode råd og tips.

Deler øyeblikket

Men heldigvis er det stadig flere dyktige båteiere som skaper motvekt til negativ fokusering, som tvert imot er opptatt av det positive og som har stor glede av å dele opplevelser med andre. Hvor hensikten er å formidle gode opplevelser, morsomme øyeblikk, videoklipp av stup i krystallklart badevann. Der det dreier seg om å «selge» inn båtlivet som en viktig arena.

Familiefaren og den relativt ferske båtmannen Svein-Kåre Dahl fra Lindesnes er en god eksponent for det hyggelige båtlivet. Han og familien har foreløpig bare noen få års fartstid i den flotte skjærgården rundt Lindesnes, men som ivrig hobbyfotograf har han brukt tiden godt til å dele opplevelser og inntrykk med andre.

FAMILIEN: Kona Hanne og de tre barna Samuel (8), Jenny (6) og lille Noah på tre storkoser seg på sjøen og er ofte i fokus på Svein-Kåres bilder.
FAMILIEN: Kona Hanne og de tre barna Samuel (8), Jenny (6) og lille Noah på tre storkoser seg på sjøen og er ofte i fokus på Svein-Kåres bilder.

batliv_med_donna

FOTOGRAFEN: Familien Dahl har ikke vært på sjøen i så mange år, men skipperen, eller fotografen, fikk fort sans for sjøen og båten.
FOTOGRAFEN: Familien Dahl har ikke vært på sjøen i så mange år, men skipperen, eller fotografen, fikk fort sans for sjøen og båten.

Det skal nok sies at denne karen har litt over middels sans for duppeditter. Intet skal være uprøvd for å feste de beste motivene, ofte fra litt spekulative vinkler, til skjermen. Han har utstyr som stadig brukes både på, under og over vann. Naturlig nok er det familiemedlemmene som ofte må spille hovedrollene, både mor Hanne og de tre barna Samuel (8), Jenny (6) og lille Noah på tre. Svein-Kåre sier det er lett å skape glede både på bilder og video når både han selv og familien til de grader er bitt av båtbasillen og storkoser seg i sin Scand Baltic «Donna».

– Det er hyggelig å dele alle disse opplevelsene med venner, familie og alle andre som bokstavelig talt er i samme båt, men jeg gjør det også i håp om å inspirere andre til å ta sjøen i bruk som den unike arena den er for opplevelser, sier han. Du kan følge familien på instagramkontoen «batliv_med_donna».

I ALL SLAGS VÆR: Til alle tider og i all slags vær bruker familien Dahl på Lindesnes sin Scand Baltic.
I ALL SLAGS VÆR: Til alle tider og i all slags vær bruker familien Dahl på Lindesnes sin Scand Baltic.

Forlenger båtsesongen

EFFEKTER: Det er plass til litt kunstnerisk utfoldelse i bildene på Instagram. Her har Svein-Kåre brukt et 360-kamera for spenstige effekter.
EFFEKTER: Det er plass til litt kunstnerisk utfoldelse i bildene på Instagram. Her har Svein-Kåre brukt et 360-kamera for spenstige effekter.
DRONE OG 360-KAMERA: Svein-Kåre utstyrer seg gjerne både med 360-kamera og drone på jakt etter de beste motivene.
DRONE OG 360-KAMERA: Svein-Kåre utstyrer seg gjerne både med 360-kamera og drone på jakt etter de beste motivene.

– Jeg vet jo ikke om familien alltid er fornøyd med aktiviteten min. De er jo på sjøen for å nyte båtlivet og badevannet, ikke bli fotografert alle mulige vinkler og settinger, smiler han.

– Men jeg tenker at det kanskje er viktig å ha noe å se tilbake til på kalde vinterkvelder. Det er i hvert fall en hyggelig måte å forlenge båtsesongen vår på - skape noe vi har glede av hele året, sier han.

Fotointeressen har Svein-Kåre hatt i mange flere år enn den relativt ferske interessen for sjø og båt.

– Men med sjø og båt som arena åpnet det ser mange nye, spennende muligheter, sier han, og legger entusiastisk til:

– Tenk bare på flotte farger og lys, her er det mye å jobbe med. Dessuten har jeg glede av å selge inn den unike og vakre skjærgården vi har rundt Lindesnes. Det er inspirerende å legge ut bilder og videoklipp og vise frem det fantastiske denne landsdelen har å by på, sier han.

2000 følgere

På den innholdsrike instagramkontoen er det ikke bare er båter og vakker natur som er fanget i linsen. Det er bilder og videoer med morsomme effekter, spenstige situasjoner, kort og godt alt det som får deg til å tenke at båtlivet er herlig. «Båtliv_med_donna» har 2000 følgere.

– Det handler vel bare om å ha det litt gøy. Det koster så lite å ta med seg et kamera når du er på båttur, det du tar frem når øyeblikket er der, sier Svein-Kåre. Inspirert av «suksessen» har han også dratt sitt digitale prosjekt et steg videre. Han har opprettet instagramkontoen «Båtfolket».

– Stadig flere er følgere der også. Dette er en arena hvor vi alle som har båt er invitert til å dele bilder, fine øyeblikk og gode minner fra båt og sjølivet. Vi kom på idéen sist vinter, mens båten lå i opplag og folk satt inne med drømmene sine og lengsel etter en ny sesong. Her kan vi «trøste» hverandre med bilder, først og fremst bilder, og ikke mye tekst med forklaringer. I min verden kan et bilde fortelle mer enn tusen ord, sier han.

NYE VINKLER: Med sin Dji Mini 3 Pro drone stiger sørlendingens kamera til de store høyder for å gi bildene nytt og spennende innhold.
NYE VINKLER: Med sin Dji Mini 3 Pro drone stiger sørlendingens kamera til de store høyder for å gi bildene nytt og spennende innhold.

Bitt av basillen

Svein-Kåre er tydelig på at du ikke trenger avansert fotoutstyr for å skape gode båtbilder.

– Du kommer langt med en Iphone, men når du først er bitt av basillen, som jeg er, er det morsomt å utvide kanskje både med et 360 graders kamera, som Insta360 one X2 og til og med en drone som Dji Mini 1.

– Men du får ta med at det er min galskap. Dette er faktisk blitt en morsom del av båtlivet mitt. Og det er jo det det dreier seg om; oppleve, nyte og dele gledene med andre. For vår del har Instragram blitt er en god arena for å gjøre det lille ekstra ut av båtlivet, sier han.