utgave nr 12 2

Test: Yamarin 6110

Publisert Sist oppdatert

Test: Yamarin 6110


Fin finne for fart


Yamarin 6110 er en 6,10 m lang deilig trailbar dag/weekendbåt med topp fart og kjøreegenskaper med en Yamaha HPDI200. Men 414.000 kroner for en båt uten domulighet er mange penger.


Tekst: Ingvar Johnsen
Vi slår gjerne et slag for den trailbare båten. Det gir feriemuligheter de færreste aner. Vi har prøvd selv med familie på fire og båt på henger. Du kan bruke båten som campingvogn på land og uansett hvor i landet vi prøvde å sette ut, klarte vi det uten å måtte betale mer enn 50 kroner ved ett tilfelle. I den samme ferien kan du oppleve Sørlandet, fjorder på Vestlandet, Nord – Norge og de store innsjøene på Østlandet. Tenk deg mulighetene i utlandet. I resten av Europa er denne type båtliv svært utbredt. Og best av alt: Når båten ikke er i bruk, står den trygt på traileren i hagen eller i garasjen, bare to skritt unna. Da er det med andre ord ingen unnskyldning for å sluntre unna vedlikeholdet.

Sjø- og kjøreegenskaper

Da jeg kjørte Eivind Ambles FjordWing i begynnelsen av 80 – årene uttalte jeg noe sånn som at: ”Dette var jo kjedelig, men det er kanskje slik det skal være?”. Etter at vi kjørte den samme 17 – foteren i race med to motorer på nærmere 400 hk i nær 60 knop, fikk vi dyp respekt for skroget. Nøyaktig den samme følelsen fikk vi i dette skroget. Det strekker seg pent ut i planingsfart og opp til toppfart uten viderverdigheter av noen art. Du kan faktisk ligge i båtens høyeste hastigheter og hive rattet i borde uten at båten gjør annet enn å ”ta vann” og legge seg i full sving.
Med tre mann og fulle tanker var toppfarten 45 – 46 knop. Den nye to – takts 200 – hesteren til Yamaha var et sympatisk bekjentskap. Ingen røyk og jevnt over var det mulig å føre samtaler med vanlig talestemme – uansett hastighet. Ved rundt 35 knop ligger lydnivået og vipper under 80 decibel, og da skal vi huske at forsøk viser at skroget i seg selv utvikler rundt 70 decibel. Det er ikke en ulyd og skrangling å høre fra båten.
En liten advarsel til fremtidige eiere: Husk at båten er så disiplinert at du fort kan bli fartsblind – selv i toppfart. Det er verdt å merke seg at dette skjer mye oftere på sjøen enn på land i og med at du sjelden har refereansepunkter nær nok.

Planløsning

Det er vanskelig å skille de forskjellige ”områdene” i denne typen båt, så vi begynner på dekket. Dekket er ”landgangen” om bord i båten. Med teakdekk som standard er det sklisikkert og dessuten uten hindringer. Dekket kan fint entres med bagasje i hver hånd, og båten er så stabil at turen mot luken i vindruten virker trygg. Fra den brede luken er det en ordentlig leider ned til uteplassen.
Uteplassen har to seter i kjøreretningen forut hvorav styrbord sete utgjør styreplassen. Begge er gode å sitte i, og justerbare i lengderetningen.
Førerplassen på styrbord side er bra! Vi var inne på stolens justeringsmuligheter. Når du i tillegg har et svært komfortabelt sted å ha bena, kan vi ta fram de bra karakterene. Kontrollene og instrumentene er fornuftig plassert, og du har vidt utsyn til alle kanter. Kartplass – bortsett fra oppbevaring – er uinteressant i denne typen båt da det er nær umulig å lese kart i disse hastighetene, ikke engang for en ”kartleser”. Det er faktisk ganske umulig å navigere i ukjente, rotete farvann i over 15 knop. Skal du ut og kjøre hurtiggående båt på ”upløyd mark”, skal du bruke metoden til offshorekjørerne og alpinistene, nemlig å memorere løypa på forhånd.
Snur du setene, blir de stående rett mot den romslige sofaplassen akterut som har plass til syv. Ved å fjerne midtputen akterut, er tilgangen til sjøen grei. Du kommer opp igjen via en bade/redningsleider (standard). Neste år blir badeplattform standard.
Ute er det store stuerom med plass til vannski. Uteplassen er selvdrenerende, men systemet bør antakeligvis forbedres; vi kjørte nemlig inn vann under bakking. Uteplassen i denne båten er svært funksjonell og det er riktig plasserte håndrekker flere steder.
Sovelugaren er det ikke stort annet å si om enn at den i realiteten kun er ei køye stor nok til to, har solcelleventilator og lyspunkter nok. Polstringen og innredningen er bra og funksjonell. Rommet er låsbart. Bra, fordi det brukes jo gjerne til utstyr hvis man ikke ligger der.

Teknisk

Båten har gjennomgående solide og gjennomtenkte tekniske installasjoner. Det gleder å se at så mange av innfestingene er gjort med selvstoppende muttere, og med akkurat lange nok skruer. Det vitner om samvittighetsfullt håndverk. Et bra eksempel er også bensintanken. ”Fast tank”, men festet med den samme typen patentstropp som brukes til å sikre lasten på lastebiler. Tanken sitter, men den blir lett å løsne – bra både ved reparasjoner av tank og båt. Alle tekniske installasjoner som føler til bensinmåler og koplinger ligger lett tilgjengelig under luken akterut. Denne luken burde forresten ha hatt gassdemper som de andre lukene om bord.
Det er to ankerrom akterut og ett forut. Alle har alt for små dreneringshull. Resultatet blir at man tar opp et anker fullt av illeluktende gjørme, legger det i rommet, heller over en pøs vann med det resultatet at det renner over av illeluktende gjørmevann som flyter utover. Bør absolutt rettes!
Beslag m.m. er solid dimensjonert og bra innfestet.

Motor

Våt testmotor var som beskrevet tidligere Yamahas 200 hk. to – takter med direkteinnsprøytning. I motsetning til andre produsenter har Yamahas innsprøytningssystem avstedkommet få eller ingen tekniske problemer. Både fart og forbruk er imponerende. Båten bruker 1,2 liter pr. nautisk mil i 46,5 knop, men slår du av til 4000 omdr. min. gjør båten 34,1 knop med et forbruk på 0,9 liter pr. nautisk mil. Til dere som er usikre på motorstørrelser, kan vi i denne testen vise tall for fart og forbruk med tre motorer, både 100, 115 og 200 hk.

Konklusjon

Skulle vi ha hatt en slik type båt, ville denne ligge på topp – antakelig sammen med en Askeladd, Nor – Dan og Skibsplast. Valget ville vært vanskelig. Denne båtens store fortrinn er utseendet (like det eller ikke), håndverkskvaliteten, den funksjonelle uteplassen og kjøreegenskapene.

Data


CE – godkjendt og nordisk typegodkjenning.
Pris med testmotor: Kr 414.000,- (Med minste motor, Yamaha 100 AETOL: kr 327.625) Begge priser er pakkepriser.
Opplysninger: Marine Trading, tlf.: 69 27 37 44.

Lengde6,10 m
Bredde2,45 m
Vekt:1000 kg
Godkjent for:6 personer
Motor:80 – 200 hk.

Testdata

Med 200 hk. Yamaha og to mann om bord.


Med 115 hk. Yamaha og to personer om bord.

TurtallFart i knopLiter/timeLiter/n.m.
550046,5571,2
500042,5481,2
450039,240,51,03
400034,1320,9
350029,526,50,9
300022,518,50,82
250017,4150,86
20001013,51,35


Med 100 hk. Yamaha og to personer om bord.

590032,640,11,23
550031311
500027,723,40,85
450023,718,50,78
400019,714,80,75
350014,211,40,8
30009101,11

590030,633,21,08
550027,726,50,97
500024,725,41,03
450021,720,50,94
400017,516,40,94
350011,8131,1
30007,99,31,18